Zastosowanie rur mosiężnych Rury mosiężne są wykonane z mosiądzu, czyli stopu dwóch metali – miedzi i cynku. Dodatkowo mieszanka może zawierać niewielkie ilości innych metali, na przykład ołowiu, cyny lub chromu. Mosiądz charakteryzuje się pomarańczowo-żółtym kolorem, który przy mniejszej zawartości cynku, jest zbliżony do naturalnego koloru miedzi. Poza tym mosiądz odznacza się ciągliwością, jest łatwy w obróbce plastycznej, odporny na korozję i posiada dobre właściwości odlewnicze. Z tego powodu jest cenionym materiałem, z którego powstają wysokiej jakości produkty o różnych rozmiarach, kształtach i przeznaczeniu – w tym rury. Przeczytaj artykuł i dowiedz się więcej na ich temat.

                                              

Rodzaje rur mosiężnych

 

Najbardziej ogólnym podziałem rur mosiężnych jest rozróżnienie na dwie grupy, które mają różne rozmiary i szerokie zastosowanie, a mianowicie:

  • Rury mosiężne cienkościenne – wykorzystuje się je do produkcji lamp, balustrad i tralek, elementów armatury sanitarnej i akcesoriów łazienkowych.
  • Rury mosiężne grubościenne – znajdują zastosowanie w produkcji części maszyn, złączek armaturowych i części instalacji gazowych w przemyśle motoryzacyjnym.

 

Gdzie jeszcze stosuje się rury mosiężne?

 

Oprócz wyżej wymienionych rozwiązań, rury mosiężne mają szerokie zastosowanie również w wielu innych dziedzinach życia. Wykorzystuje się je między innymi w:

  • Przemyśle samochodowym oraz okrętowym do budowy różnego typu maszyn;
  • Przemyśle budowniczym, zwłaszcza do konstrukcji ozdobnych elementów na zewnątrz budynku;
  • Produkcji instrumentów muzycznych;
  • Produkcji dekoracyjnych elementów wykończenia wnętrz;
  • Przemyśle oświetleniowym do konstrukcji elementów lamp;
  • Produkcji armatury łazienkowej;
  • Przemyśle motoryzacyjnym do produkcji elementów układów chłodzenia i ogrzewania.

 

Zalety rur mosiężnych

 

Nie bez powodu rury mosiężne są tak cenionymi produktami i znajdują zastosowanie w wielu gałęziach przemysłu. Rury mosiężne zawdzięczają swoją popularność praktycznym właściwościom, do których zaliczyć trzeba: odporność na działanie wody morskiej i złe warunki atmosferyczne, plastyczność, estetykę, wielość rozmiarów oraz wysoką jakość.

 

Na rynku można spotkać zarówno standardowe rury miedziane, jak i produkty na specjalne zamówienie. Ich szerokie zastosowanie i szereg zalet sprawiają, że często trudno zamienić wyroby mosiężne na podzespoły wykonane z innych metali. Wysoka jakość rur miedzianych czyni je produktami trwałymi, popularnymi, a czasami wręcz niezastąpionymi.


Wróć do bloga