Mosiądz - do czego stosuje się w przemyśle?Mosiądz jest stopem kilku metali, przede wszystkim miedzi i cynku w proporcjach od 10 do 45 procent. W zależności od rodzaju może posiadać w swoim składzie także inne metale, między innymi ołów, glin, cynę, żelazo, chrom oraz krzem. Zanim przedstawimy jego liczne, przemysłowe zastosowania, sprawdźmy, czym szczególnym charakteryzuje się mosiądz.

Jakie właściwości posiada mosiądz?

Szerokie zastosowanie w przemyśle mosiądz zawdzięcza swoim wyjątkowym właściwościom: bardzo odporny na korozję, ciągliwy i plastyczny sprawdza się doskonale w przemyśle motoryzacyjnym, chemicznym oraz elektrotechnicznym. Charakteryzuje go również trwałość i duża gęstość. Kolejną jego zaletą jest odporność na działanie soli morskiej, dlatego chętnie wykorzystywany jest przez przemysł morski. Ponadto mosiądz jest bardzo dobrze skrawalny, dzięki czemu nadaje się do obróbki na automatach. Jest jednocześnie stopem o ograniczonej podatności do obróbki plastycznej na zimno.

Różnorodne zastosowanie mosiądzu w przemyśle

Możliwości wykorzystania mosiądzu w różnych gałęziach przemysłu są praktycznie nieograniczone. Do najczęściej produkowanych mosiężnych wyrobów zaliczyć można bowiem między innymi:

  • tuleje,
  • rury,
  • płaskowniki,
  • blachy,
  • kształtowniki,
  • kątowniki,
  • teowniki,
  • ceowniki.

Bardzo popularne są także mosiężne pręty o przekroju okrągłym, kwadratowym, prostokątnym lub sześciokątnym. Większość wyrobów z mosiądzu przeznaczona jest na potrzeby przemysłu elektronicznego, motoryzacyjnego czy elektromaszynowego, ale nie tylko. Z mosiądzu bowiem wytwarza się także armaturę, amunicję, budowlane okucia i klamki. Jest on składnikiem elementów maszyn, wykorzystywanych następnie w przemyśle precyzyjnym i chemicznym. Z mosiądzu produkuje się ponadto instrumenty muzyczne, monety i medale oraz przedmioty codziennego użytku, takie jak świeczniki, puchary, elementy ozdobne czy ramy obrazów.

Dlaczego warto zainwestować w mosiężne rury?

Najszerzej wykorzystywanym w przemyśle elementem mosiężnym pozostają jednak mosiężne rury, będące flagowym produktem naszej firmy. Mogą być cienko lub grubościenne, o różnych wymiarach. Ich główną zaletą jest jakość, idąca w parze z estetycznym wyglądem. Dlatego też wykorzystuje się je zarówno do produkcji maszyn, jak i elementów dekoracyjnych, służących do wykańczania wnętrz. Przykładem zastosowania mosiądzu w codziennym użytkowaniu mogą być cieszące się obecnie olbrzymią popularnością stylowe i funkcjonalne lampy oraz elegancka, designerska, mosiężna armatura łazienkowa, która odmieni wygląd każdej łazienki.

Zachęcamy do zapoznania się z naszą ofertą.


Wróć do bloga