Mosiądz - co można z niego zrobić?Historia mosiądzu liczy sobie już trzy tysiące lat, kiedy rozpoczęto w Azji Mniejszej wytwarzanie różnego rodzaju przedmiotów z tego stopu. Ten materiał, który składa się z połączenia miedzi i cynku (oraz często innych dodatków, takich jak mangan, aluminium, cyna czy chrom) prawdziwą popularność zdobył jednak dopiero w Średniowieczu, gdy zaczął służyć w Europie jako stop odlewniczy, z którego wykonywano rzeźby.

 

Właściwości i zastosowanie mosiądzu

 

Mosiądz topi się w temperaturze do 1000°C (powyżej 900°C cynk zaczyna parować), jest odporny na korozję (nawet w wodzie morskiej) i ciągliwy oraz łatwo poddaje się obróbce plastycznej. Także dzięki swojej gęstości i trwałości ten stop jest tak powszechnie stosowany w różnych branżach. Wyroby z mosiądzu to między innymi elementy maszyn w przemyśle elektrotechnicznym, chemicznym, okrętowym czy samochodowym. Stosuje się go także do wykonywania armatury, łożysk (dzięki odpowiednim właściwościom ślizgowym), instrumentów dętych czy ozdobnych detali w metaloplastyce. 

 

Mosiądz można poddawać obróbce na zimno, dlatego tak dobrze służy on do wytwarzania amunicji, monet, pucharów czy odważników

 

W jakiej postaci kupuje się mosiądz do dalszej obróbki?

 

Mosiądz najczęściej występuje w postaci blach, taśm, rur, tulei, drutów, prętów czy też sztab do odlewania. Na rynku dostępne są różne typy mosiądzu, między innymi takie jak mosiądze dwuskładnikowe,  aluminiowe, krzemowe, wysokoniklowe. W naszej ofercie możesz znaleźć cały szereg produktów mosiężnych o różnych kształtach, wymiarach i podatności na obróbkę skrawaniem.


Wróć do bloga