Gdzie wykorzystywany jest brąz?Brąz to stop miedzi z cyną lub innymi metalami i pierwiastkami, w którym zawartość miedzi to około 80-90%. Różne gatunki brązu cechują się różnymi właściwościami, dlatego też określoną mieszankę dobiera się do danego zadania w zależności od jej pożądanych parametrów. Do czego używa się brązu?

Rodzaje brązu i ich zastosowanie

Brąz cynowo-fosforowy cechuje się dobrą skrawalnością, odpornością na korozję i wysokie temperatury. Dlatego znajduje zastosowanie w produkcji części maszyn, które są narażone na ścieranie przy ograniczonym smarowaniu. Brąz aluminiowo-żelazowo-manganowy z jest z kolei dobrze lejny. Produkuje się z niego części maszyn narażone jednocześnie na korozję i duże obciążenia. Z tego gatunku brązu produkuje się więc m.in. osprzęt chemiczny i armaturę okrętową, jest też wykorzystywany przy tworzeniu odlewów. Brąz cynowo-cynkowo-ołowiowy jest najlepszym wyborem do produkcji łożysk przemysłu narzędziowego i motoryzacji. Niemniej zastosowań mają inne mieszanki. Brązy manganowe służą do produkcji wysokiej jakości oporników, a krzemowe – sprężyn, siatek, łożysk i napędów. Te z zawartością berylu stosowane do produkcji szczotek w silnikach elektrycznych, części pomp, sprężyn i narzędzi chirurgicznych. Brązy cynowe z kolei wykorzystuje się do produkcji elementów sprężystych i trudnościeralnych. Te z większą ilością ołowiu wykorzystywane są także na tuleje i panwie łożyskowe.

Elementy z brązu

Z brązu wytwarza się również pręty i rury. To materiał nie tylko wytrzymały, ale też plastyczny, co wykorzystuje się przy budowaniu różnego rodzaju instalacji wodno-kanalizacyjnych, czy innym transporcie substancji chemicznych i technicznych. Inne wyroby z brązu to między innymi taśmy, które znajdują swoje zastosowanie w przemyśle elektromaszynowym, motoryzacyjnym, a także elektronicznym. Z brązu produkuje się też blachy. Są one bardzo wytrzymałe, łatwo obrabialne, odporne na wysoką temperaturę, niepodatne na korozję, a do tego mają właściwości przeciwcierne.  Wymienione w tym wpisie przykłady to zaledwie część gatunków brązu, z jakich korzysta się na co dzień. Wiele firm zleca przygotowanie wyrobów z innych stopów, które jeszcze lepiej spełniają ich wymagania.


Wróć do bloga