Do czego wykorzystuje się rury miedziane?Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, jak ważną rolę pełni w naszym życiu miedź. Jest ona bardzo cennym surowcem, dlatego coraz częściej słyszy się ostatnio o jej recyklingu.

Miedź świetnie przewodzi prąd, dlatego znajduje m.in. w przewodach elektrycznych. Można więc ją pozyskać np. z przewodów samochodu oddanego do kasacji czy też elektrośmieci. Z odzyskanej miedzi produkuje się m.in. rury. Gdzie znajdują one zastosowanie?

Właściwości miedzi

Zacznijmy od właściwości miedzi. Oprócz tego, że świetnie przewodzi prąd, jest też bardzo elastyczna i wspaniale przewodzi ciepło. Miedź ponadto nie ulega korozji. Po dłuższym czasie zaczyna jednak utleniać się, a na miedzianym elemencie pojawia się charakterystyczny zielonkawy nalot. To szlachetna patyna. Tworzy ona cienką warstwę ochronną, która zabezpiecza metal przed korozją. Dawniej miedziane blachy używano do pokrywania dachów i to właśnie na nich najczęściej możemy zauważyć, jak wygląda patyna.

Zastosowanie rur miedzianych

Biorąc pod uwagę wszystkie cechy miedzi, nie ma się co dziwić, że rury miedziane znajdują szerokie zastosowanie w różnego rodzaju instalacjach. Przede wszystkim używa się ich do doprowadzania wody użytkowej do domów i mieszkań (zarówno wody ciepłej, jak i zimnej), a także w instalacjach centralnego ogrzewania, które efektywnie ogrzewają całe budynki. Miedziane rury znajdują też zastosowanie w instalacjach gazowych, gdzie transportowany jest nimi gaz do ogrzewania kotłów, podgrzewaczy, kuchenek i kominków. Ponadto często możemy je spotkać w specjalistycznych instalacjach chłodniczych, bez których przemysł spożywczy nie mógłby sprawnie funkcjonować. Czasami miedzianych rur używa się też przy budowie ogrzewania podłogowego. Sprzedaż rur miedzianych dzieli się na rury grubo i cienkościenne. Pierwsze przeznaczone są do zadań, w których czeka je spore obciążenie, lub będą narażone na działanie czynników zewnętrznych. Rury cienkościenne służą do budowy tzw. instalacji drobnych.


Wróć do bloga